სამეცნიერო პუბლიკაციებმა ინტერვიუ ჩაწერა უკრაინის დამსახურებულ ექიმთან, როსტისლავ ლიუბომიროვიჩ ვალიხნოვსკისთან. თავისი 27-წლიანი პრაქტიკული ქირურგიული საქმიანობის განმავლობაში როსტისლავ ლიუბომიროვიჩის გუნდმა ამ პერიოდში 500 000-ზე მეტ პაციენტს უმკურნალა, რაც მის მაღალ პროფესიონალიზმსა და პაციენტების ნდობაზე მეტყველებს. გარდა ამისა, ბატონი ვალიხნოვსკი შედიოდა ექიმების გუნდში, რომელიც პრეზიდენტ ვიქტორ იუშჩენკოს მოწამვლის შემდეგ მკურნალობდა.
.jpg)
ყველა მედიცინის სტუდენტი და პრაქტიკოსი ექიმი არ ესმის, რატომ ასრულებს სამეცნიერო პუბლიკაციები მნიშვნელოვან როლს მედიკოსის კარიერის განვითარებაში. ამავდროულად, ხელოვნური ინტელექტის განვითარებასთან ერთად სულ უფრო მეტი კითხვა ჩნდება მისი გამოყენების პერსპექტივებთან დაკავშირებით მედიცინასა და მომავალი ქირურგების სწავლებაში.
სამეცნიერო პუბლიკაციების სამეცნიერო-სასწავლო ცენტრის სპიკერი პავლო კოლომიეცი ესაუბრა ექიმ როსტისლავ ვალიხნოვსკის, რომელიც არის:
- მედიცინის მეცნიერებათა კანდიდატი, პროფესორი და უკრაინის დამსახურებული ექიმი
- Valikhnovski Surgery Institute-ის დამფუძნებელი და ხელმძღვანელი (ქ. კიევი)
- უმაღლესი კატეგორიის ქირურგი, სპეციალიზაციით პლასტიკურ, რეკონსტრუქციულ და ესთეტიკურ ქირურგიაში
- პრეზიდენტ ვიქტორ იუშჩენკოს პირადი ექიმი მოწამვლის შემდეგ
- ვაპრეხის – პლასტიკური, რეკონსტრუქციული და ესთეტიკური ქირურგების სრულიად უკრაინული ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი
- უკრაინის პრეზიდენტის საქმეთა სახელმწიფო სამმართველოს ხელმძღვანელის ყოფილი მოადგილე (2008-2010)
- უკრაინის საგანგებო სიტუაციების სამინისტროს შემადგენლობაში ეროვნული საგანგებო გამოძახების სისტემის «112» ინიციატორი და დამნერგავი
ადრე, ხელოვნური ინტელექტისა და ციფრულიზაციის ეპოქამდე, ექიმებს უწევდათ არა ერთი თვის გატარება ბიბლიოთეკებსა და ლაბორატორიებში, რათა გამოეყოთ კვლევის ახალი მიმართულებები და განესაზღვრათ სამეცნიერო სიახლე, რომელიც აუცილებელია დარგისა და მთლიანად მედიცინის განვითარებისთვის. დღეს ყველაფერი შეიცვალა: ხელოვნურმა ინტელექტმა, ანალიტიკურმა სისტემებმა და ციფრულმა ტექნოლოგიებმა მედიკოსებისთვის ახალი შესაძლებლობები გახსნა. ამავდროულად, მნიშვნელოვანია გაცნობიერება, რა გამოწვევები ახლავს ამ ცვლილებებს და როგორ გამოვიყენოთ თანამედროვე ინსტრუმენტები ეფექტურად მეცნიერებასა და პრაქტიკაში.
ინტერვიუში გაიგებთ:
- რა გახდა ბიძგი როსტისლავ ვალიხნოვსკისთვის, რომ პრაქტიკული და სამეცნიერო საქმიანობა შეეთავსებინა?
- რატომ არის საზღვარგარეთ ექიმებისთვის მნიშვნელოვანი პუბლიკაციები Scopus-ში და ჰირშის ინდექსის მაღალი მაჩვენებელი, და რა პერსპექტივებს ხსნის ეს?
- როგორ მოქმედებს ხელოვნური ინტელექტი მედიკოსების მუშაობაზე და როგორ ეხმარება მათ პრაქტიკაში?
- როგორია ხელოვნური ინტელექტის მქონე ქირურგი რობოტების წარმატებული ქეისები და როგორ მუშაობს ეს?
- რა ახასიათებს უკრაინულ ქირურგიულ სკოლას და რომელმა გამორჩეულმა პრაქტიკოსებმა ასახელეს ჩვენი მედიცინა მსოფლიოში?
- როგორ მივიღოთ უფასო წვდომა ოპერაციების 200-ზე მეტ ინგლისურენოვან ვიდეოჩანაწერზე?
- რით დავიწყოთ საკუთარი სამეცნიერო და პუბლიკაციური საქმიანობა?
- როგორ ეხმარება სამეცნიერო კონსალტინგი მედიკოსებს და ამასთან ინარჩუნებს აკადემიური კეთილსინდისიერების პრინციპებს?
- რამდენად მნიშვნელოვანია ექიმებისთვის მედიაპრეზენტაციისა და საკუთარი პროფესიული ბრენდის განვითარება?
- რით და როგორ მოიწამლა პრეზიდენტი ვიქტორ იუშჩენკო და რამდენი ოპერაცია ჩატარდა ამ ინციდენტის შემდეგ?
სასიამოვნო ყურებას გისურვებთ!
ეს ინტერვიუ არა მხოლოდ მედიცინაზეა, არამედ მეცნიერებაზე, ტექნოლოგიებსა და ადამიანურობაზე. როსტისლავ ვალიხნოვსკი საკუთარ გამოცდილებასა და ხედვას გვიზიარებს მედიცინის მომავლის შესახებ ხელოვნური ინტელექტის ეპოქაში, განმარტავს, როგორ ეხმარება თანამედროვე ტექნოლოგიები ექიმებს სწავლასა და პროფესიული უნარების გაუმჯობესებაში. ის ხაზს უსვამს სამეცნიერო პუბლიკაციების მნიშვნელობას პროფესიული ზრდისთვის, საერთაშორისო აღიარებისა და იმიჯის ფორმირებისთვის.
გსურთ პირველებმა გაიგოთ ახალი სასარგებლო ვიდეოების შესახებ? გამოიწერეთ ჩვენი არხი YouTube-ზე და იყავით მეცნიერების სამყაროს ბოლო სიახლეების კურსში!

Scientific Publications interviewed Rostislav Valikhnovski, Honoured Doctor of Ukraine. Over the course of 27 years of practical surgical work, Rostislav Valikhnovski's team has treated more than 500,000 patients, which is a testament to his high level of professionalism and the trust of his patients. In addition, Dr. Valikhnovski was part of the team of doctors who treated President Viktor Yushchenko after he was poisoned.
.jpg)
Not all medical students and practising doctors understand why scientific publications play an important role in the development of a medical career. At the same time, with the development of AI, more and more questions are arising about the prospects for its use in medicine and in the training of future surgeons.
Pavlo Kolomiyets, an expert at the scientific and educational center of Scientific Publications company, spoke with Dr. Rostislav Valikhnovski, who is:
- a candidate of medical sciences, professor and honoured doctor of Ukraine
- founder and director of the Valikhnovski Surgery Institute (Kyiv)
- a top-level surgeon specialising in plastic, reconstructive and aesthetic surgery
- the personal physician of President Viktor Yushchenko after his poisoning
- Vice-President of UAPRAS – the All-Ukrainian Association of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgeons
- former Deputy Head of the State Administration of Affairs of the President of Ukraine (2008-2010)
- initiator and implementer of the national emergency call system “112” within the Ministry of Emergency Situations of Ukraine
Previously, before the era of AI and digitalisation, doctors had to spend months in libraries and laboratories to identify new areas of research and determine the scientific novelty necessary for the development of the industry and medicine in general. Today, everything has changed: AI, analytical systems, and digital technologies have opened up new opportunities for medical professionals. At the same time, it is important to be aware of the challenges that accompany these changes and how to effectively use modern tools in science and practice.
In this interview, you will learn:
- What prompted Rostyslav Valikhnovski to combine practical and scientific activities?
- Why are publications in Scopus and a high Hirsch index important for doctors abroad, and what prospects does this open up?
- How does AI affect the work of medical professionals and help them in their practice?
- What are some successful cases of robot surgeons with AI, and how does it work?
- What characterises the Ukrainian school of surgeons, and what outstanding practices have made our medicine famous in the world?
- How to get free access to over 200 English-language video recordings of operations?
- Where to start your own scientific and publishing activities?
- How does scientific consulting help medical professionals while maintaining the principles of academic integrity?
- How important is it for doctors to develop their media presence and personal professional brand?
- How and with what was President Viktor Yushchenko poisoned, and how many operations were performed after this incident?
This interview is not only about medicine, but also about science, technology, and humanity. Rostislav Valikhnovski shares his own experience and vision of the future of medicine in the era of AI, explaining how modern technologies help doctors learn and improve their professional skills. He emphasises the importance of scientific publications for professional growth, international recognition and image building.
Want to be the first to know about new useful videos? Subscribe to our YouTube channel and stay up to date with the latest news in the world of science!