მეცნიერომეტრია არის დარგი, რომელიც სხვადასხვა მეტრიკის საშუალებით ეხმარება სამეცნიერო საქმიანობის განვითარების დინამიკის თვალყურის დევნებას. მეცნიერს, სამეცნიერო ჟურნალს, უმაღლესი სასწავლებლის ან დაწესებულების რეიტინგს პროდუქტიულობის შესაფასებლად მნიშვნელოვანი რაოდენობის მაჩვენებლები არსებობს. ისინი ხელს უწყობენ მეცნიერების განვითარების ტემპების შეფასებას, ასევე იმის განსაზღვრას, თუ კვლევის რომელი მიმართულებებია აქტუალური სამეცნიერო საზოგადოებისთვის. ჩვენს სტატიაში განვიხილავთ მეცნიერის ძირითად მეცნიერომეტრიულ მაჩვენებლებს, ასევე მათ თავისებურებებს.
ციტირების ინდექსი
Science Citation Index (SCI) – ერთ-ერთი მთავარი მეცნიერომეტრიული მაჩვენებელია, რომელიც ასახავს Scopus-ისა და Web of Science-ის მონაცემთა ბაზებში ინდექსირებული სამეცნიერო სტატიების ციტირების საერთო რაოდენობას. ეს მაჩვენებელი იუჯინ გარფილდმა 1964 წელს შექმნა. SCI სტაბილურად გამოიყენება საერთაშორისო სამეცნიერო საზოგადოების მიერ და გამოითვლება სამეცნიერო გამოცემებში პუბლიკაციებზე გაკეთებული მითითებების საერთო რაოდენობის საფუძველზე განსაზღვრული დროის პერიოდის განმავლობაში.
საშუალო ციტირებადობა
საშუალო ციტირებადობის მაჩვენებელი არის მეტრიკა, რომელიც ასახავს მეცნიერის, სამეცნიერო ჟურნალის, დაწესებულების ან უმაღლესი სასწავლებლის ერთი სამეცნიერო პუბლიკაციის საშუალო ციტირების რაოდენობას. იგი აჩვენებს გამოქვეყნებული მასალების ხარისხს და საშუალებას იძლევა შეფასდეს მეცნიერის შედეგიანობის დონე. საშუალო ციტირებადობა გამოითვლება ციტატების საერთო რაოდენობისა და პუბლიკაციების საერთო რაოდენობის შეფარდებით.
ჰირშის ინდექსი
ჰირშის ინდექსი (h-index) მეცნიერის ერთ-ერთი ყველაზე მნიშვნელოვანი მეცნიერომეტრიული მაჩვენებელია, რომელიც ეხმარება მისი გავლენიანობისა და პროდუქტიულობის შეფასებას. იგი ფიზიკოსმა ხორხე ედუარდო ჰირშმა 2005 წელს კალიფორნიის უნივერსიტეტში, სან-დიეგოში, შემოგვთავაზა. მეცნიერის პროდუქტიულობა იზომება გამოქვეყნებული მასალების რაოდენობით, ხოლო გავლენიანობა – ციტირებით.
სხვადასხვა ეროვნული და საერთაშორისო რეიტინგები ამ მეტრიკას იყენებენ ყველაზე ავტორიტეტული მეცნიერების, უმაღლესი სასწავლებლებისა და დაწესებულებების ჩამონათვალის ფორმირებისთვის. აღსანიშნავია, რომ რაც უფრო მაღალია h-index-ის მნიშვნელობა, მით უფრო მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს მკვლევარს მეცნიერების განვითარებაში.
ჰირშის ინდექსის გამოთვლა საკმაოდ მარტივია: h-index უდრის რიცხვ h-ს, თუ ავტორს აქვს h პუბლიკაცია, რომელთაგან თითოეული სულ მცირე h-ჯერ არის ციტირებული. მაგალითად, h-ინდექსი 7 ნიშნავს, რომ მეცნიერს აქვს 7 სტატია, რომელთაგან თითოეული სულ მცირე 7-ჯერ არის ციტირებული.
g-index
g-index მეცნიერმა ლეო ეგემ 2006 წელს შემოგვთავაზა, როგორც ჰირშის ინდექსის გაუმჯობესებული ვერსია. ეს მაჩვენებელი განკუთვნილია სამეცნიერო ნაშრომების ციტირების საერთო რაოდენობის უფრო ზუსტად გასაზომად. ამ მეტრიკის გამოთვლა შემდეგნაირად ხორციელდება: საჭიროა სამეცნიერო პუბლიკაციების დალაგება ციტირების რაოდენობის კლებადობის მიხედვით. g-index იქნება უდიდესი რიცხვი g, რომლისთვისაც ყველაზე მეტად ციტირებული g სტატიის ციტირებების ჯამი არანაკლებია, ვიდრე g². მაგალითად, g-index-ის 7-ის ტოლი მნიშვნელობა მოწმობს, რომ არსებობს სულ მცირე 7 პუბლიკაცია, რომლებმაც ერთად სულ მცირე 49 ციტირება მიიღეს.
h-index-ისგან განსხვავებით, g-index ხაზს უსვამს იმ პუბლიკაციების მნიშვნელობას, რომლებმაც ყველაზე მეტი ციტირება მიიღეს, მაშინაც კი, თუ ავტორის დანარჩენ ნაშრომებს შეიძლება ჰქონდეთ ნაკლები ციტირება ან საერთოდ არ ჰქონდეთ ციტირებადობა.
e-index
e-index არის მეტრიკა, რომელიც ზომავს „ზედმეტ“ ციტირებებს, რომლებიც საჭიროა ჰირშის ინდექსის გამოთვლისთვის მინიმალური მნიშვნელობის ფორმირებისთვის. ეს მაჩვენებელი მკვლევარმა ჩუნ-ტინ ჩჟანმა 2009 წელს შემოგვთავაზა. e-index-ის დახმარებით შესაძლებელია იმ მეცნიერების შედარება, რომლებსაც ჰირშის ინდექსის ერთნაირი მნიშვნელობა აქვთ, თუმცა ციტირებების განსხვავებული რაოდენობა. თუმცა, ამ მაჩვენებლის გამოყენება შეზღუდულია, რადგან იგი ისეთივე პოპულარული არ არის, როგორც ზემოთ აღნიშნული მაჩვენებლები.
i10-index
i10-index ერთ-ერთი ყველაზე ცნობილი მეცნიერომეტრიული მაჩვენებელია, რომელიც 2011 წელს Google-ის მიერ შეიქმნა. ეს მეტრიკა აქტიურად გამოიყენება Google Scholar-ის პლატფორმაზე და აჩვენებს მეცნიერის იმ პუბლიკაციებს, რომლებმაც სულ მცირე 10 ციტირება მიიღეს. მაგალითად, i10-index არის 8, თუ ავტორის 8 ნაშრომი სულ მცირე 10-ჯერ არის ციტირებული.
i10-index-ის მნიშვნელობა ავტომატურად განახლდება მას შემდეგ, რაც საძიებო სისტემები აღმოაჩენენ ახალ მითითებებს იმ ნაშრომებზე, რომლებიც ღია წვდომაშია ხელმისაწვდომი. ამ მაჩვენებლის უპირატესობა ინტერპრეტაციის სიმარტივეა, ხოლო ნაკლი – ახალგაზრდა მკვლევართა სამეცნიერო საქმიანობის შეფასებისთვის შედარებით დაბალი ეფექტიანობა, როდესაც მათ ციტირებების მცირე რაოდენობა აქვთ.
სამეცნიერო პუბლიკაციები მნიშვნელოვან როლს ასრულებს მეცნიერის მეცნიერომეტრიული მაჩვენებლების გაუმჯობესებაში. ისინი ზრდიან მის ხილვადობას სამეცნიერო გარემოში, რაც პირდაპირ გავლენას ახდენს ციტირებების მიღებაზე. მეცნიერომეტრიული მაჩვენებლების გაუმჯობესებაზე მუშაობა თითოეულმა მკვლევარმა სტრატეგიულად უნდა დაგეგმოს. ეს ხელს შეუწყობს კარიერულ ზრდას, კოლექტიურ კვლევებში მონაწილეობის მისაღებად მოწვევების მიღებას, ასევე გაზრდის დაფინანსების მიღების შანსებს.
გსურთ თქვენი ჰირშის ინდექსის გაზრდა? მიმართეთ კომპანიას სამეცნიერო პუბლიკაციები! ჩვენი გუნდი უკვე 9 წელზე მეტია მაღალი ხარისხის მომსახურებას უზრუნველყოფს და ამ მაჩვენებლის ეფექტიან და ორგანულ ზრდას შეგიწყობთ ხელს. დაგრჩათ კითხვები? უფასო კონსულტაციის მისაღებად შეავსეთ ქვემოთ მოცემული ფორმა და ჩვენი მენეჯერი უახლოეს დროში დაგიკავშირდებათ. ერთად – სამეცნიერო მიღწევებისკენ!

Наукометрия – это область, которая помогает отслеживать динамику развития научной деятельности с помощью различных метрик. Для оценки продуктивности учёного, научного журнала, рейтинга высшего учебного заведения или учреждения существует значительное количество показателей. Они помогают оценивать темпы развития науки, а также то, какие направления исследований являются актуальными для научного сообщества. В нашей статье мы рассмотрим основные наукометрические показатели учёного, а также их особенности.
Индекс цитирования
Science Citation Index (SCI) – является одним из ключевых наукометрических показателей, отражающих общее количество цитирований научных статей, которые индексируются в базах данных Scopus и Web of Science. Этот показатель был создан Юджином Гарфилдом в 1964 году. SCI стабильно используется международным научным сообществом и рассчитывается способом суммарного количества ссылок на публикации в научных изданиях за определённый период времени.
Средняя цитируемость
Показатель средней цитируемости – это метрика, которая отражает среднее количество цитирований одной научной публикации учёного, научного журнала, учреждения или высшего учебного заведения. Она демонстрирует качество опубликованных материалов и позволяет оценить уровень результативности учёного. Средняя цитируемость рассчитывается как отношение общего количества цитат к общему количеству публикаций.
Индекс Хирша
Индекс Хирша (h-index) является одним из важнейших наукометрических показателей учёного, который помогает оценить его влиятельность и продуктивность. Он был предложен физиком Хорхе Эдуардо Хиршем в 2005 году в Калифорнийском университете в Сан-Диего. Продуктивность учёного измеряется количеством опубликованных материалов, а влиятельность – цитированием.
Различные национальные и международные рейтинги используют данную метрику для формирования перечня наиболее авторитетных учёных, высших учебных заведений и учреждений. Стоит добавить, что чем выше значение h-index, тем более значимым является вклад исследователя в развитие науки.
Расчёт индекса Хирша довольно прост: h-index равен числу h, если автор имеет h публикаций, каждая из которых цитировалась по меньшей мере h раз. Например, h-индекс 7 означает, что учёный имеет 7 статей, каждая из которых процитирована не менее 7 раз.
g-индекс
g-индекс предложил учёный Лео Эгг в 2006 году как улучшенную версию индекса Хирша. Этот показатель предназначен для более точного измерения общего количества цитирований научных работ. Расчёт этой метрики осуществляется следующим образом: необходимо расположить научные публикации в порядке убывания по количеству цитирований. g-индекс будет наибольшим числом g, для которого сумма цитирований g наиболее цитируемых статей составляет не менее чем g². К примеру, значение g-index, равное 7, свидетельствует о наличии не менее 7 публикаций, которые в совокупности получили не менее 49 цитирований.
В отличие от h-index, g-index подчёркивает важность публикаций, получивших наибольшее количество цитирований, даже если остальные работы автора могут иметь меньшую или вовсе отсутствующую цитируемость.
e-index
e-index – это метрика, которая измеряет «избыточные» цитирования, необходимые для формирования минимального значения для расчёта индекса Хирша. Этот показатель был предложен исследователем Чун-Тином Чжаном в 2009 году. С помощью e-index можно сравнить учёных с одинаковым значением индекса Хирша, однако с разным количеством цитирований. Однако применение этого показателя ограничено, поскольку он не так популярен, как ранее указанные показатели.
i10-index
i10-index является одним из наиболее известных наукометрических показателей, который был разработан в 2011 году компанией Google. Эта метрика активно используется на платформе Google Scholar и показывает публикации учёного, получившие как минимум 10 цитирований. Например, i10-index составляет 8, если 8 работ автора цитируются не менее 10 раз.
Значение i10-index обновляется автоматически после того, как поисковые системы обнаруживают новые ссылки на работы, находящиеся в открытом доступе. Преимуществом этого показателя является простота интерпретации, а недостатком – более низкая эффективность для оценки научной деятельности молодых исследователей, имеющих незначительное количество цитирований.
Научные публикации играют важную роль в улучшении наукометрических показателей учёного. Они улучшают его видимость в научной среде, что непосредственно влияет на получение цитирований. Работа над повышением наукометрических показателей должна быть стратегически спланирована каждым исследователем. Это будет способствовать карьерному росту, получению приглашений к участию в коллективных исследованиях, а также повысит шансы на получение финансирования.
Хотите повысить свой индекс Хирша? Обращайтесь в компанию «Научные Публикации»! Наша команда оказывает качественные услуги уже более 9 лет и обеспечит эффективное и органичное повышение этого показателя. Остались вопросы? Чтобы получить бесплатную консультацию, заполните форму ниже, и наш менеджер свяжется с вами в ближайшее время. Вместе к научным достижениям!