Web of Science მსოფლიოში ერთ-ერთი წამყვანი რეფერატულ-ბიბლიოგრაფიული მონაცემთა ბაზაა. მრავალი მეცნიერი ცდილობს საკუთარი ნაშრომი ამ ბაზის ჟურნალებში გამოაქვეყნოს, რადგან ეს კვლევის მაღალი ხარისხისა და ავტორის პროფესიული კომპეტენტურობის მაჩვენებელია. რა არის Web of Science? რა ფუნქციები აქვს პლატფორმას? რა უპირატესობები აქვს Web of Science-ში გამოქვეყნებას? წაიკითხეთ ჩვენს დღევანდელ სტატიაში.
რა არის Web of Science?
Web of Science ერთ-ერთი წამყვანი საერთაშორისო მეცნიერომეტრიული მონაცემთა ბაზაა, რომელიც კომპანიის Clarivate მიერ არის დაფუძნებული. პლატფორმა 1864 წლიდან ინდექსირებს მასალებს და მოიცავს ათასობით სამეცნიერო გამოცემას. გარდა ამისა, ბაზა მოიცავს სამეცნიერო ჟურნალებს, რომლებმაც პლატფორმის სტანდარტებთან შესაბამისობის მკაცრი შერჩევა გაიარეს, და ასევე შედიან სხვადასხვა ციტირების ინდექსებში.
Web of Science-ის კონტენტი
იმის მიუხედავად, რომ Web of Science სხვადასხვა დისციპლინას მოიცავს, პლატფორმაზე მაინც ტექნიკური მიმართულების დისციპლინები ჭარბობს.
Web of Science-ის დისციპლინები
Web of Science-ის სტრუქტურა
Web of Science-ის მონაცემთა ბაზის ბირთვს წარმოადგენს Web of Science Core Collection, რომელიც სხვადასხვა ინდექსისგან შედგება.
- Science Citation Index Expanded (SCIE) – გაფართოებული ციტირების ინდექსი, რომელშიც შედის 9 ათასზე მეტი სამეცნიერო ჟურნალი 178 საგნობრივი დისციპლინის მიხედვით.
- Social Sciences Citation Index (SSCI) – სოციალური მეცნიერებების ციტირების ინდექსი, შეიცავს 3,5 ათასზე მეტ გამოცემას 58 საგნობრივი დისციპლინის მიხედვით.
- Arts & Humanities Citation Index (AHCI) – ხელოვნებისა და ჰუმანიტარული მეცნიერებების ციტირების ინდექსი, შეიცავს 1,8 ათასზე მეტ გამოცემას 28 საგნობრივი დისციპლინის მიხედვით.
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) – ახალი წყაროების ციტირების ინდექსი, შეიცავს 9 ათასზე მეტ გამოცემას 254 დისციპლინის მიხედვით.
- Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S) – მოიცავს მეცნიერებისა და ტექნიკის ყველა სფეროს.
- Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH) – ინდექსი მოიცავს სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებს.
- Book Citation Index – Science (BKCI-S) – მოიცავს სამეცნიერო წიგნებსა და წიგნის თავებს საბუნებისმეტყველო და ტექნიკური მეცნიერებების სფეროში.
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) – ინდექსირებს წიგნებსა და წიგნის თავებს სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებების მიმართულებით.
ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვანად მიიჩნევა SCIE, SSCI და AHCI, კერძოდ იმიტომ, რომ პირველ ორისთვის ითვლება კვარტილი და იმპაქტ-ფაქტორი.
Web of Science-ის რეგიონული მონაცემთა ბაზები
- Chinese Science Citation Database – ჩინური მონაცემთა ბაზა, რომელიც 1989 წლიდან ინდექსირებს 1300-ზე მეტ ჟურნალს
- Scientific Electronic Library Online (SciELO Citation Index) – ღია წვდომის ბიბლიოთეკა, რომელიც შეიცავს კვლევებს, გამოქვეყნებულს ლათინურ ამერიკაში, ესპანეთში, პორტუგალიაში, კარიბის აუზის ქვეყნებსა და სამხრეთ აფრიკაში. ინდექსირებული ჟურნალების რაოდენობა შეადგენს 1,5 ათასზე მეტს, 2002 წლიდან
- KCI Korean Journal Database – ბაზა შეიცავს სამხრეთკორეულ სამეცნიერო ჟურნალებს, რომელთა რაოდენობა 2,5 ათასზე მეტია, 1980 წლიდან
- ARCI Arabic Citation Index – ინდექსი ფინანსდება ეგვიპტის მთავრობის მიერ და შექმნილია კომპანიის Clarivate მიერ. ბაზაში შედის დაახლოებით 586 არაბული ჟურნალი, 2015 წლიდან
Web of Science-ის თემატური მონაცემთა ბაზები
| BIOSIS Citation Index | მოიცავს 5000-ზე მეტ ჟურნალს, ასევე წიგნებსა და პატენტებს ბიოლოგიური და სამედიცინო კვლევების სფეროში, 1926 წლიდან |
| CABI: CAB Abstracts | ერთ-ერთი უდიდესი ბიბლიოგრაფიული მონაცემთა ბაზა, რომელიც 1910 წლიდან კვლევისა და განვითარების ლიტერატურას აინდექსირებს |
| Current Contents Connect | მრავალპროფილიანი მონაცემთა ბაზა, რომელიც 1998 წლიდან სამეცნიერო ჟურნალების უახლესი ნომრების სრულ ტექსტზე, ანოტაციებსა და ბიბლიოგრაფიულ ინფორმაციაზე წვდომას უზრუნველყოფს |
| Data Citation Index | ფარავს კვლევით მონაცემებს ფიზიკურ, სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში და უკავშირებს მათ Web of Science-ის პუბლიკაციებს |
| Derwent Innovations Index | მომხმარებელს საშუალებას აძლევს, სწრაფად მოიძიოს პატენტები და გამოგონებების ციტირებები ქიმიური, ელექტროტექნიკური და მანქანათმშენებლობის სფეროებში |
| Grants Index | შეიცავს 5.2 მილიონზე მეტ ჩანაწერს 15-ზე მეტ ქვეყანაში არსებული 400-ზე მეტი დაფინანსების სააგენტოს მიერ გაცემული გრანტების შესახებ |
| MEDLINE | შექმნილია აშშ-ის მედიცინის ეროვნული ბიბლიოთეკის მიერ და მოიცავს ბიოსამედიცინო და სიცოცხლის შემსწავლელ მეცნიერებებს, ბიოინჟინერიას, ჯანდაცვას, კლინიკურ მზრუნველობას, ასევე მცენარეთა და ცხოველთა მეურნეობას |
| Policy Citation Index | მოიცავს პოლიტიკურ ანგარიშებსა და სამეცნიერო პუბლიკაციებს, რომლებიც გამოყენებული იყო სამთავრობო პოლიტიკის ფორმულირებისთვის |
| Preprint Citation Index | შეიცავს მეტამონაცემებს საბეჭდი ვერსიის გამოქვეყნებამდე არსებული სამეცნიერო სტატიების შესახებ, სიცოცხლის შემსწავლელ მეცნიერებებში, მათემატიკაში, კომპიუტერულ მეცნიერებებში, ინჟინერიაში, სოციალურ და ჰუმანიტარულ მეცნიერებებში |
| ProQuest Dissertations & Theses Citation Index | სხვადასხვა დისციპლინის დისერტაციებისა და ნაშრომების მსოფლიოში უდიდესი კოლექცია, რომელიც 5.5 მილიონზე მეტ ჩანაწერს მოიცავს |
| Research Commons | მოიცავს დამატებით მონაცემებს ღია წვდომის სამეცნიერო ჟურნალებიდან, რაც აუმჯობესებს ძიებას WoS პლატფორმაზე |
Web of Science-ის ინსტრუმენტები
- Journal Citation Reports (JCR) – სამეცნიერო ჟურნალების ანალიზის ინსტრუმენტი. პლატფორმის დახმარებით შესაძლებელია გამოცემების მეტრიკების ნახვა, კერძოდ Impact Factor (IF), კვარტილი და ა.შ., და მათი ერთმანეთთან შედარება.
- EndNote – ონლაინ-სერვისი ბიბლიოგრაფიულ ინფორმაციასთან მუშაობისთვის, ოპტიმიზებს სამეცნიერო მასალების ძიებას და მათ ციტირებას.
- Publons – სერვისი ავტორებისთვის, რეცენზენტებისთვის და რედაქტორებისთვის, რომელიც საშუალებას იძლევა სამეცნიერო მიღწევების წარმოდგენა და კვლევითი რეზიუმეს ფორმირება.
- Web of Science My Research Assistant – მობილური აპლიკაცია Web of Science-ის ინსტრუმენტებით.
- InCites – ონლაინ-პლატფორმა მეცნიერომეტრიული ანალიზის ფუნქციებით, რომელიც ეხმარება დაწესებულებებს, მეცნიერებსა და ქვეყნებს შეაფასონ სამეცნიერო საქმიანობა Web of Science Core Collection-ის მონაცემებზე დაყრდნობით.
რა ფუნქციები აქვს Web of Science-ს?
WoS წარმოადგენს უკიდურესად სასარგებლო პლატფორმას სამეცნიერო წყაროების ძიებისა და კვლევების მომზადებისთვის. პლატფორმას აქვს რიგი ფუნქციები, მათ შორის:
1. სამეცნიერო ლიტერატურის ძიება
პლატფორმა შეიცავს მრავალ სამეცნიერო მასალას, მათ შორის სამეცნიერო სტატიებს, წიგნებს, კონფერენციებს, პატენტებს და ა.შ. ძიება შეიძლება განხორციელდეს მრავალი ფილტრით (გამოქვეყნების წელი, ავტორი, საკვანძო სიტყვები, თემატიკა, დოკუმენტის ტიპი და ა.შ.), რაც ხელს უწყობს საჭირო ხარისხიანი წყაროების მოძიებას.
2. ინფორმაცია ჟურნალის მეცნიერომეტრიული მაჩვენებლების შესახებ
მონაცემთა ბაზა შეიცავს მონაცემებს ისეთ მაჩვენებლებზე, როგორიცაა იმპაქტ-ფაქტორი, კვარტილი და ა.შ., რომლებიც ეხმარება სამეცნიერო გამოცემის გავლენიანობისა და პრესტიჟულობის დონის შეფასებაში.
3. ციტირებადობის ანალიზი
WoS შეიცავს მონაცემებს სამეცნიერო სტატიების ციტირებადობის დონის შესახებ. ეს ხელს უწყობს იმის კვალდაკვალ მიყოლას, თუ რომელი თემებია აქტუალური და რომელ კვლევებზე არსებობს მოთხოვნა სამეცნიერო გარემოში.
4. წვდომა პროფილურ მონაცემთა ბაზებზე
Web of Science მოიცავს ისეთ კოლექციებს, როგორიცაა SCIE, SSCI, AHCI და სხვა, ასევე კონფერენციებისა და პატენტების მონაცემთა ბაზებს, რაც საშუალებას იძლევა მნიშვნელოვნად გაფართოვდეს საძიებლად ხელმისაწვდომი სამეცნიერო მასალების შერჩევა.
რა უპირატესობები აქვს Web of Science-ში გამოქვეყნებას მეცნიერებისთვის?
იმის მიუხედავად, რომ WoS-ში ინდექსაციისკენ მიმავალი გზა საკმაოდ ხანგრძლივია და თან ახლავს მკაცრი შემოწმება, ამ მონაცემთა ბაზის ჟურნალში გამოქვეყნებას ავტორისთვის რიგი უპირატესობები აქვს. ეს მეცნიერისთვის ხსნის მრავალ შესაძლებლობას, მათ შორის კარიერულ ზრდას, პუბლიკაციების ხილვადობის ამაღლებას და საერთაშორისო ცნობადობას.
- რეცენზირების მკაცრი პროცესი. WoS-ში ინდექსაციის მიღებამდე ჟურნალები გადიან საფუძვლიან შემოწმებისა და შერჩევის პროცესს. ეს მოიცავს სარედაქციო კოლეგიისა და რეცენზირების ხარისხის შეფასებას, გამოქვეყნებული მასალების ხარისხს და მათ შესაბამისობას გამოცემის გაცხადებულ თემატიკასთან, გამოცემების რეგულარულობასა და დროულობას და ა.შ. შემოწმების მკაცრი პროცესის წყალობით WoS ინდექსირებს მხოლოდ მაღალხარისხიან კვლევებს, რაც თავის მხრივ ზრდის ნდობას სტატიებისა და მათი ავტორების მიმართ.
- პრესტიჟი და აღიარება. ავტორიტეტულ გამოცემაში Web of Science გამოქვეყნება, განსაკუთრებით ისეთში, რომელსაც აქვს მაღალი იმპაქტ-ფაქტორი (IF) ან პირველი კვარტილი (Q1), მნიშვნელოვნად ზრდის მეცნიერის რეპუტაციას აკადემიურ გარემოში. ეს იქნება მისი მაღალი კომპეტენტურობისა და თანამედროვე სამეცნიერო ტენდენციების შესაბამისი ხარისხიანი და ორიგინალური კვლევების ჩატარების უნარის მაჩვენებელი.
- საერთაშორისო ხილვადობა. ფართო აუდიტორიის (მეცნიერები, უნივერსიტეტები, სამეცნიერო დაწესებულებები და ა.შ.) და ნდობის წყალობით, Web of Science-ში განთავსებულ მასალებს ციტირების უფრო მეტი შანსი აქვთ. ეს ხელს შეუწყობს ავტორის მეცნიერომეტრიული მაჩვენებლების ზრდას, კერძოდ ჰირშის ინდექსს.
- გრძელვადიანი გავლენა. ინდექსაციის შემდეგ სტატიები დიდი ხნის განმავლობაში რჩება ციტირებისთვის ხელმისაწვდომი, რაც მეცნიერებს საშუალებას აძლევს დიდი ხნის განმავლობაში შეინარჩუნონ საკუთარი სამეცნიერო გავლენა.
Web of Science-ის როლი მეცნიერის კარიერაში უკიდურესად მნიშვნელოვანია. ამ მონაცემთა ბაზაში გამოქვეყნება მეცნიერისთვის ხსნის მრავალ შესაძლებლობას პროფესიული და კარიერული განვითარებისთვის, ასევე ეხმარება საერთაშორისო აღიარებისა და გავლენის მოპოვებაში.
თუ თქვენც გსურთ სტატიის გამოქვეყნება Web of Science-ში, მიმართეთ კომპანიას სამეცნიერო პუბლიკაციები. ჩვენი სპეციალისტები გაგიწევენ მხარდაჭერას მუშაობის ყველა ეტაპზე: ჟურნალის შერჩევიდან ინდექსაციის მომენტამდე. უფასო კონსულტაციის მისაღებად შეავსეთ ქვემოთ მოცემული ფორმა და ჩვენი მენეჯერი დაგიკავშირდებათ უახლოეს დროში. ერთად სამეცნიერო მიღწევებისკენ!

Web of Science is one of the world's leading abstract and bibliographic databases. Many scientists strive to publish their work in the journals of this database, as it is a testament to the high quality of research and professional competence of the author. What is Web of Science? What functions does the platform have? What are the advantages of publishing in Web of Science? Read about it in our article today.
What is Web of Science?
Web of Science is one of the leading international scientometrics databases, founded by Clarivate. The platform indexes materials dating back to 1864 and covers thousands of scientific publications. In addition, the database covers scientific journals that have undergone a rigorous selection process to ensure they meet the platform's standards, as well as those included in various citation indexes.
Web of Science content
Although Web of Science covers various disciplines, technical disciplines still predominate on the platform.
Web of Science structure
The core of the Web of Science database is the Web of Science Core Collection, which consists of various indexes.
- Science Citation Index Expanded (SCIE) – an expanded citation index that includes more than 9,000 scientific journals in 178 subject disciplines.
- Social Sciences Citation Index (SSCI) – a citation index for the social sciences, containing over 3,500 publications from 58 subject disciplines.
- Arts & Humanities Citation Index (AHCI) – a citation index for the arts and humanities, containing over 1,800 publications from 28 subject disciplines.
- Emerging Sources Citation Index (ESCI) – a citation index for new sources, containing more than 9,000 publications in 254 disciplines.
- Conference Proceedings Citation Index – Science (CPCI-S) – covers all areas of science and technology.
- Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH) – covers social sciences and humanities.
- Book Citation Index – Science (BKCI-S) – covers scientific books and book chapters in the natural sciences and engineering.
- Book Citation Index – Social Sciences & Humanities (BKCI-SSH) – indexes books and book chapters in the social sciences and humanities.
SCIE, SSCI and AHCI are considered to be among the most important, particularly because the first two calculate quartiles and impact factors.
Regional Web of Science databases
- Chinese Science Citation Database – a Chinese database indexing more than 1,300 journals since 1989
- Scientific Electronic Library Online (SciELO Citation Index) – an open access library containing research published in Latin America, Spain, Portugal, the Caribbean and South Africa. It indexes more than 1,500 journals dating back to 2002.
- KCI Korean Journal Database – the database contains South Korean scientific journals, numbering more than 2,500 since 1980
- ARCI Arabic Citation Index – the index is funded by the Egyptian government and created by Clarivate. The database includes approximately 586 Arabic journals since 2015
Web of Science subject databases
| BIOSIS Citation Index | contains over 5,000 journals, as well as books and patents in the field of biological and medical research, dating back to 1926 |
| CABI: CAB Abstracts | one of the largest bibliographic databases, indexing literature on research and development since 1910 |
| Current Contents Connect | a multidisciplinary database providing access to content, abstracts and bibliographic information from the latest issues of scientific journals since 1998 |
| Data Citation Index | covers research data in the physical, social and human sciences and links it to publications in Web of Science |
| Derwent Innovations Index | enables quick search for patents and citations of inventions in the chemical, electrical and mechanical engineering fields |
| Grants Index | contains over 5.2 million records of grants awarded by over 400 funding agencies in more than 15 countries |
| MEDLINE | created by the US National Library of Medicine and covers biomedicine and life sciences, bioengineering, healthcare, clinical care, as well as crop and animal production |
| Policy Citation Index | contains policy reports and scientific publications that have been used to formulate government policies |
| Preprint Citation Index | contains metadata for scientific articles prior to publication in the life sciences, mathematics, computer science, engineering, social sciences, and humanities |
| ProQuest Dissertations & Theses Citation Index | the world's largest collection of dissertations and theses from various disciplines, covering over 5.5 million records from various disciplines |
| Research Commons | Contains additional data from open source scientific journals, optimising searches on the WoS platform |
Web of Science tools
- Journal Citation Reports (JCR) – a tool for analysing scientific journals. The platform allows you to view publication metrics, such as Impact Factor (IF), quartile, etc., and compare them with each other.
- EndNote – an online service for working with bibliographic information, optimising the search for scientific materials and their citation.
- Publons – a service for authors, reviewers and editors that allows you to present scientific achievements and create a research CV.
- Web of Science My Research Assistant – a mobile application with Web of Science tools.
- InCites – an online platform with scientometrics analysis functions that helps evaluate the scientific activity of institutions, scientists, and countries based on data from the Web of Science Core Collection.
What functions does Web of Science have?
WoS is an extremely useful platform for searching for scientific sources and preparing research. The platform has a number of functions, including:
1. Searching for scientific literature
The platform contains a range of scientific materials, including scientific articles, books, conferences, patents, etc. Searches can be performed using a variety of filters (year of publication, author, keywords, subject, document type, etc.), which helps to find the right high-quality sources.
2. Information on journal scientometrics indicators
The database contains data on indicators such as impact factor, quartile, etc., which help to assess the level of influence and prestige of a scientific publication.
3. Citation analysis
WoS contains data on the citation rate of scientific articles. This helps to track which topics are relevant and which research is in demand in the scientific community.
4. Access to specialised databases
Web of Science includes collections such as SCIE, SSCI, AHCI and others, as well as conference and patent databases, which significantly expands the selection of scientific materials available for search.
What are the advantages of publishing in Web of Science for scientists?
Although the path to indexing in WoS is quite long and accompanied by rigorous verification, publishing in a journal in this database has a number of advantages for the author. It opens up a range of opportunities for scientists, including career growth, increased visibility of publications, and international recognition.
- Strict review process. Before being indexed in WoS, journals undergo a thorough review and selection process. This includes assessing the quality of the editorial board and peer review, the quality of published materials and their relevance to the stated subject area of the publication, the regularity and timeliness of issues, etc. Thanks to the rigorous review process, WoS indexes only high-quality research, which in turn increases the credibility of articles and their authors.
- Prestige and recognition. Publication in a reputable Web of Science publication, especially one with a high impact factor (IF) or first quartile (Q1), significantly enhances a scientist's reputation in the academic community. This will demonstrate their high competence and ability to conduct high-quality and original research in line with current scientific trends.
- International visibility. Thanks to a wide audience (scientists, universities, scientific institutions, etc.) and trust, materials in Web of Science are more likely to be cited. This will contribute to the growth of the author's scientometrics indicators, in particular the Hirsch index.
- Long-term impact. Once indexed, articles remain available for citation for a long time, allowing scientists to maintain their scientific influence over a long period.
The role of Web of Science in a scientist's career is extremely important. Publication in this database opens up a range of opportunities for professional and career development for scientists, as well as helping them to gain international recognition and influence.
If you also want to publish an article in Web of Science, please contact Scientific Publications. Our specialists will support you at all stages of the process: from choosing a journal to indexing. To receive a free consultation, fill out the form below, and our manager will contact you shortly. Together towards scientific achievements!